اصلاح طلبان به نقطه پایان نزدیک می‌شوند!

به گزارش فرارو، در حالی‌که بحث های پیرامون احتمال معرفی یک کاندیدای واحد از سوی اصلاح طلبان قوت گرفته است، تعدادی از مدیران دولت های سازندگی و اصلاحات در نامه ای خطاب به سید محمد خاتمی از وی خواستند که به صورت جدی وارد عرصه انتخابات شود و در این راه مردم را تنها نگذارد.

از طرف دیگر برخی فعالان سیاسی  اصلاح طلب خاتمی را گزینه اول خود و هاشمی رفسنجانی را گزینه دوم خود می دانند. با این حال احتمال کاندیداتوری یکی از این دو شخصیت همچنان در ابهام قرار دارد.

حسین مرعشی فعال سیاسی اصلاح طلب در این باره معتقد است: «انتظار جامعه از آقایان هاشمی و خاتمی این است که در بحث مهم انتخابات ورود کنند.» وی افزود: «معنای ورود، تنها ورود به معنای کاندیدا شدن نیست. بلکه می‌توانند کمک کنند که انتخابات به سمت و سوی انتخابات باقوام و با انضباط بیشتری پیش برود و جناح‌های اصلی کشور یعنی جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا حداکثر یک کاندیدا معرفی کنند. چرا که دو کاندیدا از یک جریان معنی ندارد و کاندیدای اصلی را به مردم معرفی کنند.»

این سخن مرعشی در حالی مطرح می شود که در دو روز گذشته اخباری درباره احتمال معرفی یک کاندیدای واحد از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی وجود دارد. به این ترتیب که این دو چهره نامزد انتخابات نشوند و گزینه دیگر از سوی آن ها معرفی شود.

در این بین نام افرادی همچون اسحاق جهانگیری و محمد رضا عارف بیش از نام های دیگر مطرح است. اسحاق جهانگیری عضور شورای مرکزی حزب کارگزاران در این باره گفت: «اولویت اول اصلاح طلبان خاتمی است و اولویت دوم آنان هاشمی.» جهانگیری گفت: «بنده هنوز تصمیم قطعی برای کاندیداتوری نگرفته‌ام اما آمدنم نسبت به گذشته جدی تر شده است.»

حمید رضا جلایی پور عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت نیز در گفت و گویی با روزنامه شرق نگاه دیگری به معرفی کاندیدا از سوی اصلاح طلبان دارد. جلایی پور معتقد است همه معادلات انتخابات با ورود خاتمی یا هاشمی به عرصه تغییر خواهد کرد.

وی در این باره گفت: «تا تکلیف آقای خاتمی و هاشمی معلوم نشود تکلیف اصولگراها و حامیان دولت هم معلوم نمی‌شود. آنها خوشحال می‌شوند که خاتمی و هاشمی نیایند. چه‌بسا اصولگرایان دنبال چهره‌هایی همچون آقای ولایتی هم نروند و بروند یک گزینه ناآشنای دیگری را بیاورند؛ اما تا تکلیف خاتمی و هاشمی روشن نشود هیچ حرکتی نمی‌توانند داشته باشند. به‌همین‌دلیل اصلاح‌طلبان خیلی تعیین‌کننده هستند.»

این چهره شاخص اصلاح طلب درباره نامزد نهایی اصلاح طلبان گفت: «آنچه روشن است این است که اجماعی تا الان حول محور خاتمی و هاشمی شکل گرفته است. اگر تا 15 روز دیگر یک نفر از اینها نامزد نشدند که من امیدوارم یک نفرشان حتما ثبت‌نام کنند، آن وقت می شود بحث کرد که چگونه اصلاح‌طلبان با یک نامزد بیایند.»

با وجود خوشبینی نسبت به کاندیداتوری خاتمی یا هاشمی در طیفی از جریان اصلاح طلب، علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در یک نشست انتخاباتی اظهار کرد "طبق اطلاعاتی که من دارم، قطعا آقایان هاشمی و خاتمی نمی‌آیند."

اسب زین کرده عارف
در بین کاندیدای های مطرح جریان اصلاح طلب این محمد رضا عارف است که به نظر می رسد با قطعیت اسب خود را برای حضور در انتخابات زین کرده است.. معاون اول محمد خاتمی در دولت هشتم با قدرت فعالیت های انتخاباتی خود را پیگیری می‌کند.

او که  پیش از این اعلام کرد بود در صورت نامزدی خاتمی تمام ستاد های وی را در اختیارش قرار می دهد در سفر به مشهد و در دانشگاه فردوسی به سوالاتی درباره  اتفاقات سال 88 پاسخ داد.

عارف در خصوص افرادی که در حوادث 88 در زندان به سر می برند افزود:«این افراد به انقلاب خدمات ارزنده ای داشتند باید نسبت به آزادی آنها در انتخابات 92 ساز و کاری صورت گیرد.»

معاون اول دولت اصلاحات گفت: «در انتخابات 88 تقلبی صورت نگرفت بلکه تخلف به سرانجام رسید، اما متاسفانه بعضی افراد در آن سال با سوژه قرار دادن انتخابات خواستند طوری تسویه حساب شخصی کنند.»

عارف در یک ماهه اخیر به بسیاری از استان های کشور سفر کرده است.

/ 0 نظر / 7 بازدید