سعیدی‌کیا: ائتلاف‌های انجام شده زودرس بوده است

سعیدی‌کیا با بیان این‌که بهترین حمایت از مصرف کننده حمایت از تولید کننده است، ادامه داد: زیر پای سرمایه‌گذار باید فرش قرمز پهن کرد؛ چراکه اگر او بتواند وارد میدان شود و تولید را بهبود ببخشد آن موقع مردم اجناس با کیفیت و با قیمت مناسب خواهند داشت.

وزیر مسکن دولت نهم درباره تولید و اهمیت این بخش، تصریح کرد: در هر بخشی نخبگان باید وارد عمل شوند برای مثال در سال 1379 ما در کشور توانستیم در تامین گوشت مردم خودکفا شویم؛ چراکه سرمایه‌گذار و سرمایه‌دار در جهت اصلی خود قرار گرفتند و در آن سال‌ها همیشه گوشت مرغ زیر قیمت تورم بود، اما در این سال‌ها متاسفانه وضع بسیار ناجور شده است.

سعیدی‌کیا اضافه کرد: ابلاغ اصل 44 توسط مقام معظم رهبری یعنی این‌که سرمایه‌گذاری را باید ارزشمند دانست و از آن حمایت کرد.

وی با اشاره به این‌که انحلال سازمان برنامه و بودجه یکی از اشتباه‌ترین تصمیمات دولت بوده است، تاکید کرد: این سازمان باید احیا شود و باید مشکلات سر راه آن نیز برداشته شود؛ چراکه مغز متفکر و دیدگاه نظارت دولتی سازمان برنامه‌ و بودجه است.

این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با اعتقاد به این‌که ادغام وزارتخانه‌ها یکی از اشتباهات دولت بوده است، اظهارکرد: دولت آمده است وزارتخانه‌هایی که به هم مربوط نیستند را ادغام کرده، این کار باعث شده تا وزارتخانه‌ها نتوانند وظیفه اصلی خود را به خوبی ایفا کنند.

سعیدی‌کیا ادامه داد: زمانی که دو وزارتخانه مسکن و شهرسازی را با راه و ترابری ادغام می‌کنیم، باید مسائل بسیاری را مد نظر قرار دهیم؛ چراکه وزارت راه و ترابری 80درصد کار اجرایی و 20 درصد کار ستادی دارد این درحالی است که در وزارت مسکن و شهر سازی این موضوع کاملا برعکس است و ما باید این سوال را بپرسیم "واقعا هدف از ادغام وزارتخانه‌ها در چه بود؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما قصد دارید وارد ائتلافی یا حزبی شوید تا چهره شناخته‌تری داشته باشید، گفت: اصل باید شناخت کاندیدا باشد، باید طرز تفکر افراد شناخته شود، باید چگونگی تعامل او با مجلس مشخص باشد، باید مراوداتش با رهبری مشخص باشد، کاندیدا باید چگونگی اداره وزارتخانه‌هایش مشخص باشد و باید نظرش در مورد فرهنگ، هنر، سیاست، اجتماع و اقتصاد کشور واضح باشد وگرنه با ائتلاف که نمی‌توان این مسائل را به درستی مشخص کرد.

این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: زمانی می‌توانیم در کشور حزب قوی داشته باشیم که آن حزب دارای قواعد و اصول مشخصی باشد و قواعد و اصولش تعریف داشته باشد، حزب برای معرفی کاندیدایش باید سال‌ها فکر داشته باشد و ما حزبی با این تعاریف در کشور نداریم.

سعیدی‌کیا با بیان این‌که "ائتلاف‌های ایجاد شده متاسفانه زودرس بوده است"‌، اظهار کرد: این افرادی که ائتلاف تشکیل داده‌اند مگر از نظر شورای نگهبان با خبر هستند، ائتلاف موقعی می‌تواند ایجاد شده باشد که کاندیدا‌ها مشخص شده و صلاحیت آن‌ها نیز تایید شده باشد.

وزیر مسکن دولت نهم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که برای احیای اخلاق در کشور چه برنامه‌ای دارید، گفت: فقط با صداقت می‌توان اخلاق را احیا کرد، وقتی قول می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم و رفتارمان دقیقا بر خلاف رفتارهای قرآنی است، نباید انتظار به وجود آمدن اخلاق در کشور را داشته باشیم.

وی ادامه داد: وقتی در بین مسوولان اجرایی کشور تنش وجود دارد و این تنش‌ها ایجاد بد اخلاقی می‌کند، نباید از جامعه انتظار داشته باشیم که هرچه می‌گوییم بپذیرند، چون خودمان بد اخلاقی و بی فرهنگی را به نمایش گذاشته‌ایم.

سعیدی‌کیا درباره عدم تمرکز زدایی و برنامه‌های خود در این باره افزود: در حال حاضر عقل حکم می‌کند که اختیارات بیشتری باید به استان‌ها بدهیم و مباحث اقتصادی را نیز به خود استان‌ها تحویل دهیم و از آن‌ها بخواهیم تا نتایج خود را گزارش کنند و فقط نباید در کلان صحبت از تمرکز زدایی کنیم، ولی در عمل هیچ‌کاری انجام ندهیم.

این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مباحث فرهنگی را بستر تمام تحولات کشور دانست و گفت: ما در مباحث فرهنگی باید گذشته و آینده خود را بررسی کنیم، اگر می‌بینیم امروز رفتارهای سیاسی در برخی مواقع به دعوای سیاسی بدل می‌شود، باید بستر فرهنگی آن را شناسایی کنیم.

وی فرهنگ را یکی از پایه‌های پایداری کشور دانست و افزود: اگر امروز می‌بینیم دنیا فرهنگ‌ها به ویژه فرهنگ ما را هدف قرار داده است به همین دلیل است. ما نباید فرهنگ غنی خود را از دست دهیم، ما باید فرهنگ خود را پاسداری کنیم و اگر می‌بینیم کشورهای کوچک اطراف می‌خواهند از فرهنگ ما برای خود فرهنگ آفرینی کنند باید جلوی آن را بگیریم.

وزیر مسکن دولت نهم در پاسخ به سوال فردی که پرسیده بود زاینده‌رود در دولت شما چه نقش و جایگاهی دارد، بیان کرد: هر حوزه آبریز کشور باید یک مدیر داشته باشد و زمانی که مدیریت یک حوزه آبریز مهم مثل زاینده‌رود را تقسیم می‌کنیم از اینجا اشتباه بزرگی را انجام داده‌ایم و مثل این است که موضوع نفت را استانی بررسی کنیم.

سعیدی‌کیا در باره مباحث اقتصادی کشور افزود: اقتصاد کشور در حال حاضر دچار افت شدید از جمله افت سرمایه‌گذاری و نبود رغبت برای ورود بخش خصوصی است که به دنبال این دو اتفاق تورم بالا و بحران اشتغال ایجاد شده است.

وی اشتغال و تورم را دو شاخص قابل لمس برای بررسی اقتصاد توسط مردم دانست و اظهار کرد: مردم وضع موجود را با نبود اشتغال و تورم بالا حس می‌کنند و فکر نمی‌کنم نیاز به اعلام نرخ تورم باشد.

این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: پرداخت یارانه قانون و مصوبه مجلس است و ما نیز باید آن را ادامه دهیم، اما متاسفانه یارانه دادن به روش فعلی به جای کاهش مشکلات، مشکلات تورمی را افزایش داده است.

سعیدی‌کیا اضافه کرد: برای یارانه‌های فعلی باید یک جایگزین بیاوریم و با بررسی کارشناسانه‌ای که انجام داده‌ایم ایجاد یک تامین اجتماعی قوی برای امروز و فردای مردم می‌تواند یک جایگزین مناسب باشد.

وی درباره سیاست خارجی و اقدامات خود در این رابطه گفت: ما باید رابطه خود را با دنیا تقویت کنیم ما نباید فکر کنیم دنیا فقط آمریکاست، بلکه ما باید با فرهنگ قوی خود اثر بخش باشیم ما نمی‌توانیم یک دیوار دور خود بکشیم و با دنیا ارتباط نداشته باشیم.

این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، دولت فعلی و دولت‌های آینده را تنها رقم زنندگان سیاست کشور ندانست و بیان کرد: دولت فعلی و دولت آینده باید طبق سیاست‌های کلی نظام و سندها و چشم‌اندازهای بالا دستی خود حرکت کند و به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد.

سعیدی‌کیا تاکید کرد: رییس جمهور آینده باید بپذیرد که قدرت در کشور توزیع شده است و دیگر خود نمی‌تواند به تنهایی تصمیم بگیرد و اجرا کند. پس یکی از راه‌های موفقیت دولت آینده تعامل دولت با مجلس خواهد بود.

وی درباره مسکن مهر و ادامه این طرح خاطرنشان کرد: مسکن مهر در همان گام ابتدایی طرح بسیار مفیدی بود و کارشناسان نیز آن را تایید کردند، اما مسکن مهری که ساخته می‌شود باید کیفی باشد، دولت در آن دخالت اجرایی نداشته باشد و مشخص باشد چه تعداد در سال توانایی ساخت و ساز وجود دارد، اما متاسفانه امروز دولت در اجرای این پروژه دخالت کرده است.

/ 0 نظر / 9 بازدید