"احمدی‌نژاد بر سر مشایی عقب نشینی نخواهد کرد"

وی در مورد وضعیت اصلاح طلبان، تصریح کرد: این طیف هنوز تعیین تکلیف نکرده‌اند و در تشخیص نوع استراتژی سیاسی و اتنخاباتی خود دچار سردر گمی هستند. دلیل این سردرگمی هم وابستگی تصمیم این طیف به حضور یا عدم حضور خاتمی است، چرا که در صورت شرکت خاتمی در این انتخابات فضای متفاوتی برای اصلاح طلبان ایجاد خواهد شد. هرچند به نظر می‌رسد امکان حضور ایشان نزدیک به صفر است.

مدیر مسئول سابق روزنامه تهران امروز اضافه کرد: بعضی از گروه‌های اصلاح طلب همچون مجاهدین انقلاب و مشارکت معتقدند فقط با حضور خاتمی باید در انتخابات شرکت کنند و اگر خاتمی نیامد هیچ کاندیدایی را معرفی نکنند، گروهی نیز مثل کارگزاران و اعتدال و توسعه بر این باورند که وقتی خاتمی قرار نیست وارد عرصه انتخابات شود، با حضور کاندید دیگری می‌شود در انتخابات شرکت کرد. هر چند کاندید مورد نظر این طیف هاشمی رفسنجانی است اما احتمال حضور ایشان نیز کم است و در این صورت آن‌ها از کاندیدای دیگری حمایت می‌کنند.

بابایی ادامه داد: سه کاندیدای مطرح اصلاح طلبان که شامل آقایان عارف، جهانگیری و روحانی هستند نیز شانس بالایی برای موفقیت ندارند و اصلاح طلبان ترجیح می‌دهند با فردی با رای بالا در انتخابات شرکت کنند تا هویت، پایگاه اجتماعی و جایگاه‌شان در فضای سیاسی آسیب نبیند.

وی به وضعیت کاندیدای دولت اشاره کرد و گفت: امروز آشکار شده است که کاندیدای مورد نظر دولت، مشایی است و به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد کاندیدای دیگری را مطرح نخواهد کرد، چرا که مطرح ساختن فرد دیگری، به معنای عقب نشینی اوست و او نمی‌خواهد بر سر مساله مشایی عقب نشینی کند.

این فعال سیاسی اصول گرا با اشاره به احتمال رد صلاحیت مشایی، اظهار داشت: در این صورت ۴ گزینه پیش روی احمدی‌نژاد قرار می‌گیرد، اول اینکه او راه تقابل با نظام را پیش گیرد و بحث استعفا یا عدم برگزاری انتخابات را پی بگیرد. دوم اینکه با توقف مشی مقابله جویانه خود با نظام، از تاثیرگذاری بر انتخابات جاری چشم پوشی کند و با انتقاد از دولت بعدی راه را برای حضور خود در انتخابات چهار سال بعد هموار کند. سومین راه اینکه حول مساله مشایی فضایی ایجاد کند و این فضای حمایتی را به کاندیدای دیگری مثل نیکزاد و شیخ الاسلامی منتقل کند هر چند که توان رقابتی این افراد کم است ولی شاید احمدی‌نژاد در ایجاد این فضا موفق شود.

وی ادامه داد: آخرین راه دولت اما اعلام یک کاندیدای خارج از دولت مثل چمران است ولی یک رسم نانوشته در سیاست ایران وجود دارد که هر فردی که برای ۸ سال رییس جمهور بوده نمی‌تواند کسی را بعد از خود بر مسند ریاست جمهوری بنشاند. بنابراین به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد علیرغم تمامی تلاش‌هایش موفق نخواهد شد.

این تحلیلگر سیاسی با اشاره به حضور دو ائتلاف مهم در جبهه اصول گرایی گفت: ائتلاف ۲+۱ و ۳+۲ امروز در این جبهه مطرح هستند.

وی با یبان اینکه مهم‌ترین راه رسیدن به اجماع در یک ائتلاف بحث نظر سنجی است، تصریح کرد: فضای رسانه‌ای قابل توجهی حول ائتلاف ۲+۱ ایجاد شده و بحث‌هایی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد افرادی نمی‌خواهند فضا روشن شود.

مدیر مسئول سابق روزنامه همشهری به سخنان اخیر ولایتی اشاره کرد و افزود: ایشان پارامتر‌های دیگری غیر از نظر سنجی را برای اجماع مطرح کردند، مثل نظر علما یا جامعتین و یا بحث دیدگاه‌های مقام معظم رهبری، و یا این موضوع که همه کاندیدا‌ها ثبت نام خواهند کرد که این مباحث بسیار مبهم و غیر شفاف است و نشان می‌دهد که در مسیر حرکت این ائتلاف مسائل و پیچیدگی‌هایی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: به طور مشخص اگر ملاک تعیین خروجی نهایی ائتلاف، نظر سنجی باشد قالیباف از دیگر رقبا جلو‌تر است و می‌توان تا قبل از ثبت نام‌ها کاندیدای بر‌تر را مشخص کرد.

 بابایی در مورد ائتلاف۳+۲، افزود: این افراد در صورتی به نتیجه اجماع تن خواهند داد که خروجی خودشان باشند و این به معنای ائتلاف نیست.

این تحلیلگر سیاسی در مورد حضور مستقلین در انتخابات اظهار داشت: این افراد مثل محسن رضایی فعلا در نظر سنجی‌ها شانس بالایی ندارند.

وی به وضعیت جبهه پایداری اشاره وعنوان کرد: این جبهه کاندیدای قطعی خود را اعلام کرده است ولی به دلیل اینکه این چهره از وزن بالایی در فضای اجتماعی برخوردار نیست، شانس زیادی در انتخابات نخواهد داشت.

مدیر مسئول سابق روزنامه همشهری درباره شائبه‌های کناره گیری قالیباف از عرصه انتخابات، تصریح کرد: برای کناره گیری دلیل مشخصی باید وجود داشته باشد ولی در حال حاضر به نظر من امکان کناره گیری ایشان منتفی است، چرا که تمام شواهد و قرائن به سود حضور ایشان در صحنه و نه کناره گیری از عرصه رقابت هاست.

وی در مورد اینکه آیا قالیباف در صورت رسیدن اصول گرایان به اجماع به نفع کاندیدای دیگری کنار خواهد رفت، گفت: با توجه به اینکه نظر سنجی‌ها حکایت از این دارد که قالیباف از اقبال عمومی بالایی برخوردار است، کناره گیری ایشان منطقی به نظر نمی‌رسد، چون طبق مرام نامه این ائتلاف سه عنصر مشروعیت، مقبولیت و کارآمدی برای انتخاب اصلح مهم است و بر اساس این معیار‌ها قالیباف جلو‌تر از سایر کاندیدا‌ها قرار دارد.

بابایی در پایان درباره امکان به وحدت رسیدن اصول گرایان تصریح کرد: اگر یک کاندیدای قوی مثل خاتمی از طرف اصلاح طلبان معرفی شود امکان به وحدت رسیدن اصول گرایان را برای رقابت با اصلاح طلبان زیاد می‌بینم.

/ 0 نظر / 10 بازدید