منوچهر متکی :انتشار نامه دوم در آینده نزدیک با ۱۴ محور

متکی افزود: در ارتباط با هزینه‌های تبلیغاتی هنوز تأمین نکردیم انشاءالله که هنوز بسیاری از مسائل مشخص نشده است.

وزیر سابق امور خارجه در پاسخ به این سئوال که وزرای خود را چه زمانی معرفی می‌کنید خاطرنشان کرد: بنده این نگاه که باید رؤسای جمهور قبل از انتخابات وزرا را مشخص کنند را قبول ندارم چرا که انتخاب وزرا ۵۰ درصد دست رئیس جمهور و ۵۰ درصد دیگر در دست مجلس است. از طرفی معرفی وزرا در حال حاضر به گونه‌ای است که دعواهای سیاسی را آغاز می‌کنند؛ در عین حال از مهر ماه سال گذشته جلسات اقتصادی و اجتماعی و جلساتی در دیگر حوزه‌ها با مشاوران خود برگزار کرده و در حال حاضر نیز در حال تدوین برنامه جامع و تفصیلی هستیم.

* انتشار نامه دوم در آینده نزدیک با ۱۴ محور

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه در آینده نزدیک دومین نامه خود را منتشر می‌کنم اذعان داشت: نگاه خود به مسائل اقتصادی را در این نامه و در ۱۴ محور به عنوان نقطه‌های کور و گره‌های موجود منتشر خواهم کرد.

وی افزود: بعد از ثبت‌نام نیز نگاه خود را در موضوعات اقتصادی و دیگر موضوعات در قالب برنامه مدون و جامع به اطلاع عموم مردم می‌رسانم. البته اکنون نیز نکاتی از برنامه‌های اقتصادی را در سایت شخصی نوشته‌ایم.

وی تاکید کرد: بنده معتقدم باید نامزدها برنامه‌های خود را مکتوب کنند و از فرهنگ شفاهی فاصله گیرند.

وی با بیان اینکه باید توزیع ثروت به صورت عادلانه صورت گیرد متذکر شد: شعار دهه پیشرفت و عدالت که از سوی مقام معظم رهبری در ۴ سال گذشته مطرح شد این نکته را به ما خاطرنشان می‌کند که پیشرفت باید در ابتدا جدی گرفته شود و از طرفی به همه مسائل عادلانه نگاه کنیم.

متکی تاکید کرد: امروز متأسفانه توزیع ثروت در کشور عادلانه نیست عدالت به معنای برابری نیست بلکه به معنای برخورداری همه مردم به یک میزان از درآمد است. متأسفانه دهک‌های پایین جامعه که ۵ دهک به عنوان اقشار آسیب‌پذیر معرفی می‌شوند بیشترین آمار جمعیتی را به خود اختصاص می‌دهد بنابراین باید در دولت یازدهم این قاعده را با ۵ قشر متوسط عوض کنیم.

وی یادآور شد: شاهدیم که در سبد آمارگیری اقلام جابجایی صورت گرفته و لذا آمار تورمی که در حال حاضر بیان می‌شود با در نظر گرفتن سبد کامل اقلام بیش از این رقم است.

* ۸۵ درصد مدیریت‌های اقتصادی ما دولتی و شبه‌دولتی است

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه نباید مدیریت‌ها در بخش دولتی و شبه دولتی باشد اظهار کرد: راهکار حل مشکلات ریشه اصلی آنها تولید است و لذا باید در دولت یازدهم بیش از هر زمان دیگری به حمایت همه‌جانبه از تولید بپردازیم. متأسفانه شاهدیم که ۸۵ درصد از مدیریت‌های اقتصادی ما دولتی و شبه دولتی است که این برای کشور سم است.

متکی ادامه داد: به عنوان مثال سازمان تأمین اجتماعی یک مجموعه‌ای عظیم اقتصادی کشور است اما بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان ضررده هستند و از طرفی می‌بینیم که ماه‌ها وقت کشور صرف حرف مدیریت مرتضوی می‌شود در حالی که این سازمان بیش از ۳۰ میلیون نفر نان خور دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: پرداخت کنونی هدفمندی یارانه‌ها باید در دولت آینده نیز تداوم پیدا کند البته اشکالات آن از جمله پرداخت یارانه به تولید نیز باید برطرف شود.

متکی ادامه داد: قانون‌گذار در ابتدای تصویب این قانون دو دغدغه داشت که یک شتاب قیمت‌ها برای مردم بود و دغدغه دوم نیز مشکلات و موانع بر سر راه تولید بود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در نیمه دوم سال گذشته کودتای قیمت در کشور به وجود آمد؛ این در حالی است که باید توجه کنیم وقتی ۷۱ هزار میلیارد تومان بین مردم توزیع می‌شود به همین میزان نیز تقاضا به وجود می‌آید.

به گفته متکی، حمایت از تولید در کشور در بسیاری از زمینه‌ها در عمل نیست.

وی با اشاره به تأثیر تحریم‌ها و سوءتدبیر‌ها در مشکلات اقتصادی کشور گفت: تحریم‌ها تأثیر خود را دارد ولی براساس نظر بسیاری از اقتصاددانان و علمای اقتصاد ۱۰ تا ۱۵ درصد و در برخی از شرایط خاص تنها ۲۰ درصد تأثیر دارد. بنابراین ۸۰ درصد مشکلات به سوءتدبیر برمی‌گردد و لذا باید تدبیر کنیم چرا که در شرایط ویژه حق آزمون و خطا نداریم.

متکی با بیان اینکه در دولت‌های هفتم، هشتم، نهم و دهم مکتب‌سازی صورت گرفت اظهار کرد: من جزء اعتقاد به امام، رهبری، نظام جمهوری اسلامی و انقلاب دینی به هیچ کس ندارم و بدهکار هیچ‌کس نیستم؛ بنابراین در دولت یازدهم همواره از تولید حمایت کرده و با ویژه‌خواران و رانت‌‌خواران مقابله می‌کنم.

وی یادآور شد: کار دولت مکتب‌سازی نیست متأسفانه در دولت دهم نیز شاهد این مکتب‌سازی‌ها بودیم چرا که دولت جایگاه استراتژیک در کشورداری دارد و مسئول معیشتی مردم است؛ مگر دولت‌ها در ۱۴۰۰ سال گذشته دین مردم را حفظ کردند، این در حالی است که جایگاه ولایت فقیه در قانون اساسی جایگاه ایدئولوژیک است.

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان با بیان اینکه حمایت از تولید دادن امضا و مجوز نیست گفت: یکی از وظایف اصلی دولت یازدهم تلاش جدی در راستای برداشتن موانع بر سر راه تولید است؛ رئیس جمهور باید جایگاه خود و حوزه اختیارات خود در قانون اساسی را بداند و همچنین به دیگر جایگاه‌های نظام به عنوان یک رقیب نگاه نکند.

متکی با تأکید بر اینکه هر آمدنی رفتنی دارد گفت: باید تا می‌توانیم در زمان مسئولیت هر کاری برای کشور می‌توانیم انجام دهیم؛ بنده برای پز دادن و بازی سیاسی وارد صحنه نشده و برای معامله در انتخابات با کسی و برای سهم‌خواهی نیامده‌ام بلکه در این عرصه معتقدم مبلغ من رهبری به عنوان مرجع هستند و در تمام فعالیت‌ها و در تمام مسیر شرعاً و قانوناً برای بنده فصل‌الخطاب مشخص است.

وزیر سابق امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا به نفع دیگر کاندیدا کنار می‌روید یا خیر گفت: در بحث انتخابات در سال جاری رویش کاندیداها بسیار خوب بود و لذا ۱۰ نفر از نیروهای انقلابی کاندیدا شده که البته جبهه پایداری هنوز نامزد خود را معرفی نکرده است. در همین راستا با توجه به اینکه تعداد زیاد کاندیدا شکست را نشان می‌دهد بنابراین به این سازوکار رسیدیم که تعداد کاندیداها با اقدامی عقلایی کاهش دهیم لذا با تشکیل ائتلاف پنج نفره در این سمت رفتیم البته ممکن است به این ائتلاف افراد دیگری نیز اضافه شوند.

* دعوت متکی از محسن رضایی برای پیوستن به ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان

متکی یادآور شد: به عنوان مثال بنده از محسن رضایی برای پیوستن به این ائتلاف دعوت کرده‌ام که البته ایشان نیز به بنده پیغام دادند که در حال بررسی هستند.

وی گفت: ۱۰ تا ۱۵ اردیبهشت ماه نامزد نهایی ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان معرفی می‌شود.

در ادامه متکی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم سیاسی آزاد اظهار کرد: سال ۹۲ باید سالی همراه با حل مشکلات جامعه و تداوم ایستادگی و مقاومت در برابر هجمه‌ها و توطئه‌ها باشد.

وی افزود: دشمنان قسم خورده، نظام دموکراسی را نشانه گرفته و با این مسئله چالش و تنش جدی دارند.

متکی با بیان اینکه پیش از انقلاب به دلیل حضور شاهنشاه و دیکتاتور، نظام دموکراسی حاکم نبوده، خاطرنشان کرد: امروز شاهد انتخابات متعدد در نظام اسلامی هستیم که این انتخابات مبتنی بر حق مردم برای تصمیم‌گیری در مسائل کشور و تعیین سرنوشت خود است.

وی ادامه داد: قشر دانشجویان، نخبگان و دانش‌آموختگان علی‌القاعده باید بر این محور تأکید کارسازانه داشته باشند، دفاع از حق خود و انجام تکلیف در عرصه انتخابات امری ملزم است.

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان از انتخابات ریاست جمهوری پس از انقلاب یاد کرد و ادامه داد: ۳۴ سال پیش نخستین رئیس جمهور را که بنی‌صدر بود، روی کار آوردیم و این در حالی است که بزرگ‌ترین دغدغه از حیث سوءاستفاده کردن از جایگاه ریاست جمهوری برای خیانت به نظام در جامعه وارد شد.

وی یادآور شد: پس از برکناری بنی‌صدر در ۲۹ خرداد سال ۶۰ تاکنون ۳۲ سال گذشته و در این مدت دو دوره ۱۶ ساله در انتخابات ریاست جمهوری داشته‌ایم.

متکی تأکید کرد: شهید رجایی، مقام معظم رهبری و هاشمی رفسنجانی، ۱۶ سال نخست انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص داده و شاخصه مهم این دوره نبود انتخابات رقابتی شمرده می‌شود.

وی متذکر شد: در ۱۶ سال دوم یعنی سال ۷۶ گفتمان جدیدی در حوزه انتخابات بروز و وقوع یافت و به نوعی شاهد فضایی برآمده از گفتمان نامزدها و مواضع اتخاذ شده از سوی آنان بودیم.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با اشاره به اینکه سابقه و اقبال عمومی تأثیر زیادی بر اثرگذاری گفتمانی نامزدهای انتخاباتی در دوره دوم پس از انقلاب داشته، ابراز داشت: سابقه و کارنامه درخشان و محبوبیت عمومی شاخصه‌هایی است که در جلب و جذب عموم مردم اثربخش است.

متکی از وجود تعارض و چالش‌هایی در حوزه اداره کشور در سالهای اخیر یاد کرد و اذعان داشت: در مقاطعی از دولت‌ها با تنشی روبرو شده‌ایم که ناشی از نادیده گرفتن جایگاه حقیقی رئیس جمهور، دولت و جایگاه ولایت فقیه است.

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان با اشاره به جایگاه دولت با عنوان جایگاهی استراتژیک در کشورداری گفت: یک رئیس جمهور و دولت وی باید بهترین مدل را برای گره‌گشایی از مشکلات و اداره دولت انتخاب کند.

وی با تأکید بر اینکه ولایت فقیه جایگاهی با عنوان تعریف و تبیین مکتب، دین و سنت را دارد، ادامه داد: کسانی که به جایگاه خود پایبند نبوده و وظیفه‌ای خارج از حوزه تکالیف خود انجام می‌دهند، سبب ناکارآمدی و بروز و ظهور مشکلات در سطح جامعه و دولت می‌شوند.

متکی بیان کرد: انرژی سنگینی در دولت‌های هفتم، هشتم و نهم از بایت تعریف نشدن جایگاه حقیقی رئیس جمهور و دولت، خسارت داده‌ایم که باید این مسئله مورد توجه دولت یازدهم باشد.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی در جامعه تأکید کرد: بخش عمده‌ای از ناهنجاری‌ها در جامعه ریشه در مشکلات اقتصادی داشته و تورم و بیکاری در زمره برجسته‌ترین معضلات اقتصادی شمرده می‌شود.

وی، تولید را گره‌گشای اقتصاد و به نوعی ناموس اقتصاد دانست و اذعان کرد: تولید در کشور مظلوم واقع شده و از سویی دیگر فساد اقتصادی بیداد می‌کند؛ در حالی که نقدینگی کشور رو به افزایش است، چرا باید در حوزه تولید ضعف داشته باشیم.

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان با اشاره به داستان برکناری وی در سفر خود به سنگال گفت: براساس صلاح‌اندیشی مقام معظم رهبری قصه سنگال را فاش نمی‌کنم و این در حالی است که اگر حرف و موضع نادرستی شود، علناً حقیقت را مطرح می‌کنم.

وی، انتخابات در ایران را انتخابات آزاد توصیف کرد و افزود: در انتخابات گذشته موسوی با عنوان اپوزیسیون ۱۳ میلیون رأی آورد و این نشان‌دهنده برگزاری انتخابات آزاد، سالم و مبتنی بر مردم‌سالاری در کشور است.

متکی، اولویت خود را در اداره دولت، اقتصاد، روابط خارجی و روابط بین مسئولان توصیف کرد و اذعان داشت: نزاع میان مسئولان به منزله سمی است که جامعه را فراگیر کرده و تبعات منفی دارد.

وی بیان داشت: در حوزه روابط خارجی و سیاست باید هم حرف خوب زده و هم خوب حرف بزنیم؛ نگاه سیاسی به اعتماد عمومی و جلب رضایت مردمی از اولویت‌های مهم برای توسعه کشور در حوزه‌های مختلف است.

وی افزود: انحراف در رهبری را می‌توانیم در مصر مثال زده و همچنین انحراف در مردم را در آندلس که امروزه به سبب انحرافات تبدیل به اسپانیای امروز شده است.

متکی  تصریح کرد: مسئله انحراف را باید جدی بگیریم؛ انتخابات در ایران انتخابات آزاد و سالم است و مردم در این انتخاب با عنوان تکلیف و حق خود تعیین سرنوشت می‌کنند.

* ناکامی ۱+۵ در بحث هسته‌ای در برابر ایران

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان با اشاره به مذاکرات اخیر ایران با ۱+۵ گفت: در مقوله هسته‌ای ایران اسلامی دست برتر را دارد.

وی ادامه داد: امروز دستاوردهای مهمی در عرصه هسته‌ای داشته‌ایم و به صراحت می‌توانیم اعلام کنیم ۱+۵ غیر از نشانه‌هایی که آورد به خواسته‌های هسته‌ایش نرسیده و به نوعی ناکام مانده است.

متکی یادآور شد: باید در حوزه هسته‌ای شفاف‌سازی میان دو طرف یعنی ایران و ۱+۵ صورت گیرد، در کفه ایران تثبیت حق هسته‌ای و حقوق ملت ایران و در کفه ۱+۵ ادعاهای آنان مبتنی بر استفاده ایران از انرژی هسته‌ای برای تسلیحات نظامی مطرح است.

وی اذعان داشت: ایران از حیث اینکه عضو ان‌پی‌تی است متعهد به آژانس بوده و به صراحت و شفاف مواضع خود را در موضوع هسته‌ای اعلام می‌کند.

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان از تعامل دولت هشتم در بحث هسته‌ای با کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس یاد کرد و ادامه داد: دولت هشتم تعلیق انرژی هسته‌ای را پذیرفته بود و این در حالی است که در مرداد ماه ۸۴ بعد از انتخابات ریاست جمهوری پس از دو سال و اندی تعلیق،EU3 (فرانسه، آلمان، انگلیس) بسته پیشنهادی به ما ارائه دادند و نکته مهم این است که در این بسته پیشنهادی حقی برای ایران از حیث غنی‌سازی در نظر گرفته نشده بود.

متکی بیان کرد: باید طراحی کلی در حوزه هسته‌ای داشته باشیم تا بتوانیم تعامل جدی و جدید در این حوزه ایجاد کنیم؛ به صراحت اعلام می‌کنیم از آرای روسیه و چین در قطعنامه‌های ۱+۵ انتقاد داریم.

/ 0 نظر / 14 بازدید