گشت ارشاد را ادامه می‌دهم

گزیده سخنان ابوترابی فرد با مهر، را در ادامه می خوانید:
 
  • گمان می کنم در انتخابات پیش رو باید چند مقوله مهم مطرح و تبیین شود. ابتدا گفتمان دولت یازدهم در عرصه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باید دقیقا گفتمان نظام باشد و هرگونه زاویه در گفتمان موجب کاهش کارآیی دستگاه هایی اجرایی خواهد شد و باعث عدم دستیابی به توفیق لازم در اهداف تعیین شده از سمت جمهوری اسلامی می شود.
  • ثانیا گفتمان انقلاب را باید با گفتار مبتنی بر علم و اخلاق در کشور و در دنیای امروز مطرح کرد و محقق ساخت.
  • ثالثا اینکه گفتمان انقلاب با بهره از گفتار مبتنی بر علم و اخلاق از ظرفیت بالایی برای اجماع سازی برخوردار است و در حول این گفتمان می توان به اجماع حداکثری رسید. یعنی همان چیزی که رهبری آن را تبیین و تایید می کنند. فکر می کنم با تجربه ای که در دوران مبارزه با رژیم شاهنشاهی و در عمر مبارک جمهوری اسلامی ایران داشته ام و در صورت اعتماد مردم می توانم با تکیه بر اصول، راه را برای تحقق اهداف متعالی نظام و عینیت یافتن گفتمان آن در عرصه های گوناگون البته با توکل به خداوند و کمک و یاری صاحبنظران و فرهیختگان و چهره های برجسته علمی و علما و مدیرانی که در عرصه مدیریت اجرایی کشور دارای تجربه هستند این گفتمان را عملی کنم.
  • به نظر من امروز مسئله اصلی کشور پیشرفت اقتصادی همراه با بسط عدالت و کاهش شکاف طبقاتی است. به این آرمان و سایر آرمان های نظام نمی توان دست یافت مگر با گفتمان مبنتی بر علم و اخلاق.
  • آخرین نقد من به دولت به دو حوزه مربوط می شود. یک اینکه نیروهای جدید را با بودجه سنگین کشور نباید استخدام کرد در حالیکه بودجه عملکرد سال ۹۲، صد هزار میلیارد است و بودجه جاری کشور نیز نزدیک به این رقم است تامین منابع بودجه عمرانی کشور با مشکل مواجه است و این قبیل کارها قابل قبول نیست. دومین نقد من این بود که تاکید داشتم هنگامی مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه ها آغاز شود که ثبات نسبی در اقتصاد بوجود آمده باشد. تا به ثبات نسبی دست نیابیم این اقدام آسیب های جدی را در پی خواهد داشت.
  • شعار بنده پاک باش و خدمتگزار است. بنده قصد دارم از بهترین ها، پاک ترین ها و متخصص ترین ها در کابینه استفاده کنم. در خصوص معرفی افراد برای کابینه نیز باید بگویم اعضای کابینه باید ابتدا رای اعتماد از مجلس بگیرند لذا معرفی آنها پیش از مشورت با مجلس و کمیسیون های تخصصی را صلاح نمی دانم.
  • چهره های علمی و برجسته دانشگاهی، مدیران اجرایی توانمند و با تجربه ای که از دیرباز با هم ارتباط داشتیم کمک فکری به بنده می دهند. از جمله عناوین مهم این کارگروه‌ها می‌توان به حوزه اقتصاد، بهداشت و درمان، آموزش عالی، حوزه تخصصی انرژی، جهاد کشاورزی، نیرو، صنعت، کسب و کار و فرهنگ و هنر و سیاسی اشاره کرد.
  • در اینکه در انتخابات پیش رو شاهد نامزدی از سوی دولت که مورد حمایت آن هم باشد تردیدی نیست. اما اینکه چه کسی کاندیدای نهایی دولت است باید منتظر ماند تا زمان مشخص شود.
  • به نظر من می توان با تدبیر بیشتر طوری عمل کرد که گرفتار تحریم ها نشویم. مهمترین عاملی که می توانست بازدارنده تحریم ها باشد تصمیمات درست اقتصادی است. من بر این اعتقادم که آمریکا و ما در داخل کشورمان دو لبه قیچی هستیم که هدف آن ایجاد چالش فراروی اقتصاد ایران است. یک لبه آمریکاست که سعی در کاهش درآمدهای ارزی جمهوری اسلامی ایران دارد و یک لبه نیز خودمان هستیم که افزایش هزینه های کشور را رقم می زنیم. مثل همین استخدام های غیر قانونی؛ در آغاز دولت احمدی نژاد بودجه جاری کشور ۲۵ هزار میلیارد تومان بود اما حالا در پایان سال ۹۱، این مقدار ۱۰۰ هزار میلیارد تومان شده است در حالیکه درآمدهای ارزی ما کاهش پیدا کرده است. این نقشه راه روشن بود من بارها گفتم که ما باید هزینه های جاری خودمان را باید کاهش دهیم.
  •  برای ارتقاء سطح فرهنگ باید از همه ابرازها استفاده کرد. گفتمان مبتنی بر اخلاق، صداقت و تلاش برای ارتقاء دینداری و دینمداری در بدنه دولت نقش مهمی در گسترش اخلاق در جامعه خواهد داشت و امیدوارم از همه ابزارهای ممکن برای رشد اخلاق در جامعه استفاده کنم. اعتقاد داریم مردم عزیز هم ارزش های دینی و فرهنگی را باور دارند و می توانیم با تکیه بر این ارزش ها برخی کاستی ها به عنوان مثال در پوشش هم برادران و هم خواهران را اصلاح و ارشاد کنیم. این امور قابل انجام است. کار فرهنگی به تنهایی جواب نمی دهد در کنار آن باید جلوی برخی جرائم که ویران کننده فرهنگ است را گرفت.
/ 0 نظر / 10 بازدید